Zdrowa dieta dla dzieci – jakie produkty wybrać?

Redakcja

28 marca, 2024
Zdrowa i zbilansowana dieta powinna być podstawą żywienia każdego z nas. Szczególnie istotna jest ona u dzieci, których organizmy przechodzą okres intensywnego wzrostu. Zdrowa dieta dla dziecka jest podstawą prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego, odpowiada ona także za budowanie odporności, w związku z czym powinna być bogata w dużą ilość witamin i składników odżywczych. 

Jakie pokarmy powinny znajdować się w diecie dziecka?

Każdego dnia dieta powinna dostarczać organizmowi taką ilość witamin i składników mineralnych, by pokryły one zapotrzebowanie na te składniki w danej grupie wiekowej. To właśnie odpowiednie wysycenie organizmu tymi składnikami odżywczymi przekłada się na stan zdrowia naszych pociech. Chcąc zadbać o zdrową dietę dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie była ona zbyt monotonna. Monotonia przyczynia się do niedoborów. Warto zadbać także o właściwą ilość posiłków dostosowaną do trybu dnia i zapotrzebowania energetycznego dziecka. Posiłki powinny opierać się na piramidzie zdrowego żywienia i zawierać odpowiednie proporcje białka (20%), tłuszczy (25%) i węglowodanów (55%).  Aby zachęcić dziecko do próbowania nowych smaków, można spróbować urozmaicić podawane mu produkty w nowe smaki – dekorując talerz i pamiętając, że to co kolorowe i ładne zazwyczaj smakuje dzieciom lepiej.  Zdrowa dieta dla dziecka powinna charakteryzować się produktami świeżymi, jak najmniej przetworzonymi. To głównie produkty wysokoprzetworzone powodują problemy z relacją z jedzeniem, prowadząc co nadwagi i otyłości, a także wielu problemów zdrowotnych. 

Jakie są korzyści zdrowotne dla dzieci, które jedzą zdrowo?

Witaminy D, E, wapń, żelazo i magnez wpływają pozytywnie na proces wzrostu układu kostnego u dzieci. Organizm, który jest dobrze odżywiony znacznie lepiej radzi sobie z wszelkimi infekcjami. Dieta bogata w witaminy wpływa pozytywnie na proces uczenia się i zapamiętywania. Dzieci, które jedzą zdrowo i o odpowiedniej kaloryczności charakteryzują się lepszą sprawnością fizyczną. Dieta bogata w witaminy wpływa także pozytywnie na psychikę, odwodząc ryzyko zachorowania na depresję czy podobne choroby psychiczne. Zdrowa dieta jest bardzo ważnym elementem rozwoju najmłodszych, a zadbanie o nią już od najmłodszych lat z pewnością przełoży się na lepszy stan zdrowia w przyszłości.

Polecane: